דניאלה קאופמן-דיאטנית מומחית
דניאלה קאופמן

מיינדפולנס

המאמר נכתב על ידי דניאלה קאופמן

הצעקה האחרונה בעולם העזרה והמודעות העצמית – מיינדפולנס או קשיבותאולי זה נשמע מעט כמו אותה הגברת בשינוי אדרת למדיטציה, אבל יש ראיות חזקות שמיינדפולנס יכול לשפר הרבה גם כשזה מגיע לפעילות מערכת העיכול הן במעי רגיז והן במחלות מעי דלקתיות. לא, אל תצפו להמהם המממממ וגם לא לשבת שעות בישיבה מזרחית. 

להיות במיינדפולנס זה אומר להיות ב"קשיבות", מודעות, תשומת לב, נוכחות. כאשר לא להיות במודעות זה להיות בחוסר תשומת לב.  

כאשר מתרגלים מיינדפולנס על בסיס יומי מחדדים את החושים תוך כדי מתן תשומת לב לנשימות, אנחנו מודעים למה שקורה מסביב. להיות מודע, ברגע נתון, ללא שיפוטיות. זה נשמע קל, אבל בפועל בעולם של היום, המלא בהסחות דעת, מיליון דברים לעשות וביקורת עצמית גבוהה מה הפלא שאיבדנו את הקשיבות. לרוב אנחנו מתקשים להקשיב, באם זה לילדים שלנו, לבני הזוג או לחברים בצורה מלאה, כנה ואמיתית מבלי לברוח אל הנייד. 

המקורות של הקשיבות מגיעים  מהמסורות הבודהיסטיות והגיעו אל העולם המערבי בשנות ה-70 כאשר פסיכולוגים החלו ליישם שיטות אלו להפחתת חרדה,דיכאון, סטרס והתמכרויות.

חשוב להדגיש שאין כפתור קסם שניתן ללחוץ עליו ומיינדפולנס עובד, אני מגדירה את זה כמו חדר כושר למוח, תתאמן יותר תיהיה יעיל יותר, ויהיה לך קל ליישם את השיטה גם במצבי סטרס.

דרך טובה להתחיל היא להגדיר לעצמכם סמנים ורמזים שיעזרו לכם לחזור לנוכחות כשהמחשבה שלכם מתחילה לנדוד. למשל, נסו להזכיר לעצמכם לאכול לאט יותר בפעם הבאה, ולהתעכב על כל ביס ובאמת לשים לב לטעמים. כשאתם מדברים עם הילדים שלכם או חברים עצרו לרגע לפני שאתם מגיבים למה שהם אומרים או עושים. כשאתם בעבודה, כוונו לעצמכם צלצול או תזכורת שעתית בכדי להזכיר לעצמכם לעצור לרגע ולשים לב באופן מלא לסביבה שלכם, לגוף שלכם, לנשימות שלכם.

מחקרים רבים מראים כי יש ירידה משמעותית באיכות חייהם של הסובלים ממחלות מעי דלקתי ומעי רגיז. הם מדורגים במקום גבוה יותר בסולמות החרדה והדיכאון. שיעורי ההיעדרות מהלימודים או מהעבודה גבוהים יותר והם כמעט פי שלוש יותר בהשוואה לאוכלוסייה הבריאה ללא מחלות כרוניות.

לעיתים סביב אירוע משמעותי תנועתיות המעי תעלה ותגרום ליציאות מרובות וחוסר נוחות במערכת העיכול. חוסר הנוחות עלול לגרום לחרדה ומתח כאשר רגשות אלו עלולים להחמיר ולהביא לתחושה של חרדה תסכול וחוסר אונים כאילו שאירועים אלו מנהלים את החיים.  

מיינדפולנס נראה כטיפול מאוד יעיל במחלות מעי ובמעי רגיז, מפחית את המצוקה הנפשית והגופנית ומאפשר פרוש אחר לחוויות אותם אנחנו חווים סביב התסמינים של מערכת העיכול. המיינדפולנס מאפשר להיות בקשיבות לגוף. לשמור על קשר לנשימות ולא להגיב אוטומטית לאירועים בחיים שלנו אשר עלולים או פוגעים לנו ישירות לעקב אכילס שלנו, למקום הרגיש ביותר שלנו, לבטן הרכה שלנו. 

לפרטים נוספים צלצלו

או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

דניאלה קאופמן

מאמרים שעשויים לעניין אותך

מפת הגעה

הראשונים 15 הוד השרון

לתאום פגישה צלצלו

או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם

לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן